Beszóltak a rendőrök Pintérnek és Orbánnak
Keserű és cinikus hangvételű levelek tucatjait adták át tegnap szakszervezeti vezetők a belügyminiszterenek a Rendőrségi Érdekegyeztető Fórum ülésén, így Pintér Sándor tapasztalhatta, milyen álságosnak és felháborítónak ítélték az egyenruhások a tárcavezető és a kormányfő minapi körlevelét. Abban Pintér és Orbán Viktor igyekezett megnyugtatni a semmisségi törvényen felháborodott rendőröket. Kevés sikerrel - ezt aligha tudták szépíteni a hírek szerint "hangulatjelentésben" beszámoltatott rendőriTegnap, 05:15
Keserűen cinikus és felháborodott reakciókat olvashat Pintér Sándor belügyminiszter, ha veszi a fáradtságot, hogy elolvassa azt a kisebb halom levelet, melyet a Rendőrségi Érdekegyeztető Fórum (RÉF) tegnap délutáni ülésén kapott a szakszervezetektől. Az érdekvédők összegyűjtöttek ugyanis számára néhányat azokból a visszajelzésekből, melyeket a rendőri állomány tagjaitól kaptak válaszul a kedden minden egyenruhásnak eljuttatott és óriási felháborodást kiváltott kormányfői-miniszteri körlevélre.
A Pintér Sándor és Orbán Viktor által aláírt levélben tudatták az állomány tagjaival a semmisségi törvény elfogadását, amely a 2006. őszi zavargásokhoz kötődő bírósági ítéletek megsemmisítését rendelte el, ha azok "alapját kizárólag rendőri jelentés, illetve rendőri tanúvallomás képezte." Ugyanakkor biztosították az egyenruhásokat arról, hogy "az állomány túlnyomó részét kitevő, munkájukat áldozatkészen végző rendőröket" a kormány elismeri, támogatja. Végül kértek minden rendőrt: "a törvény életbe lépése ne vonja el a figyelmét a munkájától, szakmai elkötelezettségében és hivatástudatában ne ingassa meg."
Még egyeztetnek nyugdíj-ügyben
Az érdekegyeztető fórumon információink szerint érdemi előrelépés nem történt az egyenruhások korkedvezményes nyugdíjazása ügyében, de a megbeszélést április 5-én folytatják. Az Orbán-csomagban jelzett változtatás szerint felszámolnák a korkedvezményes nyugdíj lehetőségét. Az ötéves kedvezmény eltörlése 63 ezer egyenruhást érint, közülük 35 ezer rendőrt. A tervek az állomány felháborodását váltották ki. Ahogy az olyan nyilatkozatok is, mint Varga Mihály miniszterelnökségi államtitkáré, aki azt mondta: "Egy darab szocializmus a rendvédelmi szerveknél dolgozók nyugdíjkorhatár-kedvezménye".
A belügyminiszternek átadott levelek ezeket a sérelmeket nem is rejtik véka alá, az egyenruhások nem titkolják bennük, hogy "nem ezt várták a kormánytól", megalázva és semmibe véve érzik magukat. Az egyik írója, "egy vidéki rendőr" nem tudja mit is jelent, hogy a kormány kiemelten támogatja őket, de - mint írta - arról kaptak hírt, hogy "alá kell írnunk egy nyilatkozatot, hogy titkosszolgálati eszközökkel megfigyelnek minket és az egész családunkat". Más azt vetette fel: "Mit is kapunk!? Elvonásokat, megszorításokat!" Hasonló visszajelzések tucatjai olvashatók a szakszervezeti oldalak fórum-hozzászólásaiban.
Olaj volt a tűzre, hogy elterjedt a hír: állítólag másnap 14 óráig kellett a rendőri vezetőknek jelentésüket megtenni feletteseiknek "a levél kézhez kapásának körülményeiről, illetve az állomány hangulatáról, reakciójáról." Ez további, közvetlen benyomásokat szült. Az egyik ilyen szerint a rendőröket "a törvénnyel nemes egyszerűséggel csak hazugnak bélyegezték, a levéllel, még hülyének is nézik."
Egy másik "címzett" azt írta: "Az elmúlt 20 évben ilyen módon és ennyire mélyen még senki nem taposta sárba a rendőrség és az egyes rendőr becsületét." Akadt olyan is, aki odáig ment: "nem tudom mi lesz, ha egyszer ellenük fordul a nép és ugyanaz lesz, mint 2006-2008-ban? kitől várnak majd védelmet? Tőlünk?"
L.T. / Népszava
Megjegyzés küldése